Sourozenci Jaroňkovi

Naše galerie vykupuje malovaný porcelán Jaroněk

Galerie koupí do své sbírky malovaný porcelán Alois Jaroněk.
Děkujeme za vaše nabídky, s uvedením představy o ceně, s fotem a rozměrem.
tel.: 776108623, mail: obrazy12@email.cz

BOHUMÍR JARONĚK – malíř a grafik

* 23. 4. 1866 Zlín
† 18. 1. 1933 Zlín

Bohumír Jaroněk se vyučil řezbářem, působil jako modelér a kompozitér majolikové výroby v Kopřivnici a sedm let v Budapešti u dvorního fotografa. V Budapešti byl jedním ze zakladatelů České besedy.

Cestoval po Egyptě, Palestině, Sýrii, Malé Asii, Turecku, Řecku, Itálii, Francii, Holandsku a Německu. Od r. 1900 žil ve Valašském Meziříčí a v r. 1909 se se sourozenci přestěhovali do Rožnova pod Radhoštěm, kde založil s bratrem Aloisem a sestrou Julií umělecké dílny, stal se vůdčí osobností Muzejního spolku a r. 1925 založil Valašské muzeum v přírodě. Výsledkem jeho organizační činnosti bylo také založení Sdružení výtvarných umělců moravských.

ALOIS JARONĚK – malíř a keramik

* 16. 6. 1870 Zlín
† 31. 10. 1944 Rožnov pod Radhoštěm

Alois Jaroněk po absolvování Odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí pracoval jako kompozitér v keramických řezbářských a stolařských dílnách.

1

Absolvoval studijní cesty po Dánsku, Švédsku, Norsku a Itálii. V r. 1909 se usadil v Rožnově pod Radhoštěm, kde založil vlastní keramickou a gobelínovou dílnu, kterou v r. 1923 rozšířil a umístil ve svém domě, v secesní vile na Čechově ulici. Tvořil zejména dekorativní nástěnné talíře, porcelánové vázy a soubory a návrhy na gobelíny. Spolu s bratrem Bohumírem založili Valašské muzeum v přírodě.

JULIE JAROŇKOVÁ – tvůrkyně gobelínů

* 9. 2. 1864 Zlín
† 12. 7. 1945 Rožnov pod Radhoštěm

Julie Jaroňková vedla domácnost bratrů Aloise a Bohumíra a tkala gobelíny podle jejich návrhů. Pro tuto práci zaučila další ženy a z její dílny vycházely umělecky cenné a žádané doplňky interiérů.